טוני ריי

מלחין, יוצר ומבצע מוסיקת רגאיי בארץ משנת 1977. נחשב לחלוץ מוסיקת הרגאיי בארץ, והראשון שהקליט בארצנו אלבום רגאיי – בא לי רגאיי 1981 I feel like reggae
“התחלתי את קריירת הסולו שלי ב- 1971 כששרתי שירים של ג’יימס בראון, אוטיס רדינג וכו’ (מוסיקת סול). ב- 1977 גיליתי את שורשי הרגאיי שלי דרך האלבום אקסודוס של בוב מרלי, ומאז אני שר רגאיי.” – מספר טוני ריי.
מאז 1985 טוני ריי ולהקת עמג’ה הופיעו ברחבי הארץ – במועדונים, פסטיבלים ואירועים פרטיים.
ב- 1991 הקים טוני בת”א את מועדון ג’אמייקה ( 1991-1998) שהפך להיות מקום לעלייה לרגל לאוהבי הרגאיי והבית של קומץ ” משוגעים” למקצב שהגיעו מכל רחבי הארץ.
במועדון הופיע טוני ריי ולהקת עמג’ה בשיריו של בוב מארלי ועם חומר מקורי שכתב והלחין.
המועדון שימש במה לכל חובב מוסיקה שהרגאיי חי ופעם בדמו.
מוסיקאים רבים התחילו את דרכם בלהקתו של טוני ביניהם ערן צור, יוסי פיין, ואבי בללי.
במהלך השנים הופיעו במועדון ג’מייקה ובראסטה (המועדון הנוכחי) אמני רגאיי מחו”ל ומקומיים כמו רוטס אפריקה, סילברדון, ראס דניאל Cutty Ranks, Prezident Brown
הפיק בארץ חמישה פסטיבלים גדולים של רגאיי.
1997 הופיע בפסטיבל Rock against hate בציריך- שווייץ.
ב- 1996 יצר טוני ריי עבור תלמידי בתי הספר מופע מוסיקלי יחודי על התפתחות הרגאיי ומקורותיו. מאז כל שנה צופים אלפי תלמידים במופע המרתק.
טוני היה בעליו של מועדון ראסטה שהקים ב- 1998. במועדון אפשר להאזין ולרקוד למוסיקת רגאיי שורשית ועכשווית.
במקום מופיעים טוני ריי ולהקתו והרכבי רגאיי שונים.
המועדון נמצא ברח’ הרכבת 36, ת”א טל: 0544247290
טוני ריי נולד בקינגסטון ג’אמייקה. ב- 1963 הגיע לבריסטול – אנגליה והצטרף לאמו שהגיעה לפניו. בבריסטול גדל והתחנך. את הקריירה המוסיקלית שלו התחיל כנגן בס ומנהיג בלהקת סול “דה לרקס” שעשתה סיבוב הופעות (68′) באירופה, קפריסין, לבנון וישראל. בארץ הופיעו בשם “הקוקטיילים”.
בשנת 70′ קבע טוני את מגוריו בארץ והקים משפחה, לטוני שני ילדים, רייצ’ל ולי.
מה שמאפיין את סגנון שירתו של טוני ריי זה העוצמה והכח שבקול, אך לא רק, למי שהייתה ההזדמנות להיות נוכח בהופעה של טוני מול קהל גדול כמו בניצנים בשנת 2002, יסכים שהבן אדם ניחן במשהו שאי אפשר לקבל או ללמוד באף בית ספר בעולם. הדבר הזה הוא חלק ממנו, לא רק על הבמה, הוא כל הזמן איתו זה נקרא כריזמה.